WAŻNIEJSZE NAGRODY:

EMMY AWARD, USA 2007 (za Magiczne Drzewo)
SILVER HUGO AWARD, USA, za najlepszy cykl filmowy roku 2007(za Magiczne Drzewo)
CHICAGO CHILDREN’S FILM FESTIWAL – nagrody 2009, 2006, 2005 i 1994.
BANFF FESTIVAL  KANADA – 2005, Grand Prix-Rockie Award
PRIX JEUNESSE INTERNATIONAL w MONACHIUM, Niemcy, Grand Prix 2008, 2006, 2004  i 1998 .
B.A.M. FESTIVAL, NEW YORK - Nagroda Widowni. 2009
ZLIN CZECHY, Grand Prix,2010
CHRISTINASAND, Dania, Children's Films Festival, Grand Prix, 2010
TICEF Taipei, Grand Prix i Nagroda Publiczności, 2009
CAIRO FILM FESTIVAL, EGIPT 2005, Dwie nagrody
THE NEW YORK TV FESTIWAL, USA 1993, Srebrny Medal
SHLINGEL FILM FESTIVAL, Niemcy - 1 nagroda
OULU Finlandia- 2009, nagroda CIFEJ
PRIX DANUBE Bratysława, Słowacja 2005 - Grand Prix
Platynowe Koziołki Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci „Ale kino” Poznań 2004, 2008 Grand Prix na tym festiwalu:1994, 1998, 2001
Nagroda UNESCO (za Wieżę Babel) na Prix Jeunesse International w Monachium -1994
DIVERCINE FESTIVAL Montevideo 2005 - Children Jury Award, 1999 - Grand Prix
Festiwal Galicja Kraków Grand Prix
CINECITA Bogota, Grand Prix 2012 

Nagroda IBBY dla najlepszej książki roku dla dzieci (za powieść Magiczne Drzewo)
Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - najlepsza książka dla dzieci i młodzieży.

Magiczne Drzewo to bestsellerowa seria, której autorem jest znany reżyser filmowy Andrzej Maleszka. Cykl powieściowy Andrzeja Maleszki rozpoczyna książka Magiczne Drzewo Czerwone Krzesło. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w dwutysięcznym roku nad Doliną Warty przechodzi straszliwa burza. Nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc. Trójka rodzeństwa Kuki, Gabi i Filip odnajdują czerwone krzesło, które spełnia życzenia. Trzeba jednak bardzo uważać, gdy się je wypowiada i szybko się o tym przekonują. Kuki i jego rodzeństwo przy pomocy czerwonego krzesła muszą uratować zaczarowanych rodziców, których zmienili niebezpiecznym zaklęciem. Ich tropem podąża na stalowych nogach groźny Max, który chce zdobyć czerwone krzesło.

W kolejnej części serii Magiczne Drzewo, o tytule Magiczne Drzewo Tajemnica Mostu magiczna ruda Melania, która dowiaduje się o magicznym krześle, rzuca czar na Filipa, by zakochał się w pierwszej dziewczynie, którą zobaczy. Aby zdjąć zaklęcie z brata Kuki i Melania muszą udać się do Wenecji, by odnaleźć most, wykonany z magicznego drzewa. Tajemnica mostu tkwi w tym, że zdejmuje on czary z osób, które się na nim znajdą. Kukiemu i Melanii udaje się odczarować Filipa, ale kolejne kłopoty już za pasem.

Tom Magiczne Drzewo Olbrzym to kolejna dawka emocjonujących przygód. Kuki i Blubek niechcący wyczarowali Olbrzyma o siedmiu wcieleniach i żeby go pokonać Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą. Olbrzym ciągle przybiera nowe postacie, więc Kuki i jego przyjaciele walczą ze zwierzomaszynami, pożeraczem światła i smokiem z ognia, ale najtrudniejsze zadanie czeka ich, gdy dotrą do Szanghaju. Czerwone krzesło to nie jedyny magiczny przedmiot, jaki odnajduje Kuki.

W powieści Magiczne Drzewo Pojedynek chłopak wyjeżdża na obóz szachowy. Nie jedzie jednak sam. Wraz z nim wyjeżdża gadający pies Budyń oraz przyjaciele: Blubek oraz Gabi. Na miejscu odnajdują szachy obdarzone magiczną mocą i Kuki wyczarowuje swego klona. Chłopcy, Kuki oraz jego klon Ikuk, są tak podobni, że nawet rodzina i mówiący pies Budyń nie potrafią ich odróżnić. Klon to bardzo niebezpieczna istota, z którą Gabi, Kuki i Blubek będą musieli stoczyć pojedynek. Udaje im się go pokonać, ale nie na długo, bo klon wraca w kolejnej powieści z serii Magiczne Drzewo Gra.

Wraz ze służącymi mu robotami Ikuk włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na poszukiwanie klona. Ta wyprawa okaże się grą, którą nie łatwo jest wygrać. Magiczne Drzewo Gra to piąty tom przygodowej serii, pełnej magii oraz zaskakujących zwrotów akcji.

Opowieści z serii Magiczne Drzewo to bestsellery wśród powieści dla dzieci i młodzieży. Poznaj wszystkie książki z serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog.