DANUTA STENKA POLECA “MAGICZNE DRZEWO”

“Powieść Magiczne drzewo można sprezentować dziecku w ciemno. Na pewno się w niej zakocha! Znajdzie tam niesamowite przygody, ale – co ważne – znajdzie również siebie. Autor posiada wyjątkową zdolność patrzenia na świat oczami dzieci. W tym świecie codzienność w sposób naturalny przeplata się z magią. A dzieciaki to uwielbiają. Magiczne drzewo można też polecić rodzicom, którzy chcą, żeby ich dzieci zaczęły czytać. To książka, która może pokonać gry komputerowe. Ma niesamowitą energię, tempo, a jednocześnie mówi o ważnych sprawach. Magiczne drzewo dowodzi, że można napisać powieść dla dzieci atrakcyjną, a zarazem mądrą...”


DANUTA STENKA
 

 

O KSIĄŻCE:


To co tworzy Andrzej Maleszka, właściwie nie ma konkurencji. Tylko on potrafi splatać w taki sposób świat magiczny z codziennością (…) Tylko on pokazuje coś, co określiłbym jako magiczną codzienność. Czyli coś najbliższego odczuwaniu dziecka. Myślę, że jego twórczość pełni też rolę edukacji… dorosłych, bo przypomina, im jak patrzeć na świat oczyma dziecka (…)

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”


Źródłem sukcesu „Magicznego Drzewa” jest to, że Andrzej Maleszka trzyma w tym dziele stronę dzieci. Stoi konsekwentnie po ich stronie i one to czują(…) To my, dorośli, poznając jego filmy czy książki, czujemy się czasem zawstydzeni, że nie mamy dla dzieci czasu albo nie umiemy ich, tak jak autor „Magicznego Drzewa”, rozumieć (…)


Krzesimir Dębski, kompozytor
 


Świat tworzony przez Maleszkę, niby zupełnie normalny, codzienny, okazuje się niezwykły; kolejne przygody bohaterów przynoszą nieoczekiwane rozwiązania, zaskakują, dają do myślenia, a jednocześnie bawią. Wszystko to bez agresji, nadmiernego hałasu i zbędnych efektów specjalnych.


Ewa Świerzewska, Qlturka.pl


O REŻYSERZE Andrzeju Maleszce:

Pan Andrzej traktuje dzieci bardzo profesjonalnie i poważnie. Pewne emocje, stany tłumaczy im większymi literami, opowiada, obrazuje.. Mimo to traktuje je, jak każdego innego aktora. Dzięki temu poczucie ważnej roli do spełnienia w filmie przenosi się i na dzieci, one czują się tak samo odpowiedzialne za film jak dorośli aktorzy. Dziecięca natura potrzebuje ciągłego poruszania się, zaspakajania ciekawości... Dzieci to niespokojne duchy... Pan Andrzej doskonale sobie z nimi radzi.


Andrzej Chyra, aktor

 

O FILMIE:

Film Andrzeja Maleszki bardzo mnie zaskoczył. Liczyłem na obraz udany, ba, miałem nadzieję obejrzeć w końcu udany polski film familijny z elementami fantastyki. Tak też się stało, za co Maleszce należą się szczere gratulacje. ‘Magiczne Drzewo’, chociaż niezbyt głośno u nas reklamowane, przyjęło się nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, skutecznie konkurując z tamtejszymi produkcjami. Na pytanie, czy warto zobaczyć ‘Magiczne Drzewo’, a może nawet skusić się na seans kinowy – odpowiadam zdecydowane tak. Obecne na sali kinowej dzieciaki wyszły rozradowane, a ja sam zapewne nieprędko o tym filmie zapomnę.


Damian Bartosik, autor bestiariusz.pl
 


Wczoraj usiadłam przed komputerem i obejrzałam „Magiczne Drzewo”. Oglądałam je jako człowiek dorosły, krytyczny i nie mający czasu. Myślałam, że obejrzę kilka minut i to wystarczy. A obejrzałam całość, bo po prostu byłam ciekawa, co będzie dalej, jak ta historia się skończy. Nie mogłam oderwać się od tego filmu, bo stale mnie zaskakiwał...


Izabela Cywińska, reżyser
 


„Magiczne Drzewo" ujmuje międzynarodową publiczność tym, że dzieje się w świecie konsumpcyjnym, pozostając do niego w mądrej opozycji. Pokazuje dzieciom, że to, co im wmawia reklama i telewizja, nie zawsze jest prawdą, a zbyt łatwe spełnianie pragnień może mieć bardzo różne konsekwencje. I że istnieją inne wartości (...). A Andrzej Maleszka mówi fascynująco i atrakcyjnie. To jest nowa, współczesna baśń, która prowadzi dziecko przez chaotyczny dzisiejszy świat, mówiąc mu, co jest istotne.


Magda Sendecka, „Kino”Sukces „Magicznego Drzewa” wynika z faktu, że Andrzej Maleszka pracując dla dzieci, stara się tworzyć po prostu wielki film, wysokiej klasy dzieło filmowe. Jego twórczości nie należy rozpatrywać w kontekście sztuki dla dzieci. To są po prostu świetnie zrealizowane, profesjonalne filmy. W polskim kinie rzadko widzę taki poziom realizacji w każdej warstwie obrazu filmowego .To są filmy uniwersalne, dobrze odbierane na całym świecie.


Grażyna Torbicka, dziennikarz filmowy
 

Wywiad z Andrzejem Maleszką Ilustracje DANUTA STENKA POLECA “MAGICZNE DRZEWO”

Magiczne Drzewo to bestsellerowa seria, której autorem jest znany reżyser filmowy Andrzej Maleszka. Cykl powieściowy Andrzeja Maleszki rozpoczyna książka Magiczne Drzewo Czerwone Krzesło. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w dwutysięcznym roku nad Doliną Warty przechodzi straszliwa burza. Nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc. Trójka rodzeństwa Kuki, Gabi i Filip odnajdują czerwone krzesło, które spełnia życzenia. Trzeba jednak bardzo uważać, gdy się je wypowiada i szybko się o tym przekonują. Kuki i jego rodzeństwo przy pomocy czerwonego krzesła muszą uratować zaczarowanych rodziców, których zmienili niebezpiecznym zaklęciem. Ich tropem podąża na stalowych nogach groźny Max, który chce zdobyć czerwone krzesło.

W kolejnej części serii Magiczne Drzewo, o tytule Magiczne Drzewo Tajemnica Mostu magiczna ruda Melania, która dowiaduje się o magicznym krześle, rzuca czar na Filipa, by zakochał się w pierwszej dziewczynie, którą zobaczy. Aby zdjąć zaklęcie z brata Kuki i Melania muszą udać się do Wenecji, by odnaleźć most, wykonany z magicznego drzewa. Tajemnica mostu tkwi w tym, że zdejmuje on czary z osób, które się na nim znajdą. Kukiemu i Melanii udaje się odczarować Filipa, ale kolejne kłopoty już za pasem.

Tom Magiczne Drzewo Olbrzym to kolejna dawka emocjonujących przygód. Kuki i Blubek niechcący wyczarowali Olbrzyma o siedmiu wcieleniach i żeby go pokonać Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą. Olbrzym ciągle przybiera nowe postacie, więc Kuki i jego przyjaciele walczą ze zwierzomaszynami, pożeraczem światła i smokiem z ognia, ale najtrudniejsze zadanie czeka ich, gdy dotrą do Szanghaju. Czerwone krzesło to nie jedyny magiczny przedmiot, jaki odnajduje Kuki.

W powieści Magiczne Drzewo Pojedynek chłopak wyjeżdża na obóz szachowy. Nie jedzie jednak sam. Wraz z nim wyjeżdża gadający pies Budyń oraz przyjaciele: Blubek oraz Gabi. Na miejscu odnajdują szachy obdarzone magiczną mocą i Kuki wyczarowuje swego klona. Chłopcy, Kuki oraz jego klon Ikuk, są tak podobni, że nawet rodzina i mówiący pies Budyń nie potrafią ich odróżnić. Klon to bardzo niebezpieczna istota, z którą Gabi, Kuki i Blubek będą musieli stoczyć pojedynek. Udaje im się go pokonać, ale nie na długo, bo klon wraca w kolejnej powieści z serii Magiczne Drzewo Gra.

Wraz ze służącymi mu robotami Ikuk włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na poszukiwanie klona. Ta wyprawa okaże się grą, którą nie łatwo jest wygrać. Magiczne Drzewo Gra to piąty tom przygodowej serii, pełnej magii oraz zaskakujących zwrotów akcji.

Opowieści z serii Magiczne Drzewo to bestsellery wśród powieści dla dzieci i młodzieży. Poznaj wszystkie książki z serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog.